Doplňky

Jaké aminokyseliny budují svalovou tkáň?

BCAA jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, jejichž přítomnost v potravě je velmi důležitá pro sportovce, hlavně ty, kteří pracují na krásném tvaru těla a nárůstu svalové hmoty.BCAA mají silné anabolické vlastnosti, ale lidské tělo si je nedokáže vyrobit jeho vlastní.

Složení aminokyseliny BCAA zahrnuje následující sloučeniny: leucin, isoleucin a valin. Každá z těchto složek hraje klíčovou roli u lidí, kteří pravidelně trénují. Leucin je zodpovědný za vstřebávání ostatních aminokyselin a za rozvoj svalové hmoty – jeho dostatečné množství v těle je pro něj signálem, že proces budování svalových vláken může být nastartován.

Isoleucin je sloučenina, která je zodpovědná hlavně za regulaci krevního tlaku. Valin je na druhé straně zodpovědný za udržování přiměřené úrovně metabolismu a také za regeneraci tkání. Má silný stimulační účinek. Pravidelné užívání doplňků s přídavkem BCAA zvyšuje sekreci růstového hormonu, výrazně zvyšuje svalovou vytrvalost.

V jaké formě jsou dostupné BCAA přípravky?

BCAA větvené aminokyseliny jsou jedny z nejžádanějších sportovců a kulturistů. BCAA jsou ceněné především pro své antikatabolické vlastnosti – měly by být konzumovány ihned po tréninku, aby se zabránilo nastartování rozpadu svalů. Tato aminokyselina také ovlivňuje správnou sekreci růstového hormonu a inzulínu.

V jaké formě jsou tyto aminokyseliny dostupné? Především jsou součástí většiny proteinových doplňků a mnoha sacharidových doplňků. Jejich obsah je pestrý, proto se vyplatí vybírat takové přípravky, které splňují naše očekávání. Dalším způsobem, jak doplnit BCAA, je použití kapslí.

Jejich výhodou je, že je můžete mít vždy po ruce. Dalším zajímavým příkladem jsou proteinové tyčinky s přídavkem BCAA – zde se také vyplatí zdůraznit jejich šikovnost a to, že je můžete mít s sebou i během tréninku. Tyto aminokyseliny jsou také dostupné ve formě nápojů v plechovkách. Navíc uhasí vaši silnou žízeň po tréninku.

Co je glutamin?

Glutamin je chemická sloučenina, která je v lidském těle primárně zodpovědná za vhodnou hladinu dusíku, a tedy – za správné reakce dusíku. Pozitivní dusíková bilance působí antikatabolicky, tedy zabraňuje rozpadu svalových vláken. Tento produkt také pomáhá tělu odstraňovat přebytečné toxické látky, jako je amoniak.

Glutamin je důležitý především pro sportovce jako prostředek pro podporu budování čisté svalové hmoty, ale také pro nemocné v době rekonvalescence. Vzhledem k tomu, že glutamin je také neurotransmiter, ovlivňuje naši pohodu, snižuje pocit strachu či psychické únavy a podporuje také léčbu depresí.

Glutamin je produkován lidským tělem, ale primárně ho využívá nervový a imunitní systém. Proto se doporučuje sportovcům tuto sloučeninu doplňovat, aby měli jistotu, že jejich svaly po cvičení správně regenerují.