Zdraví

K čemu vitamíny potřebujeme?

Vitamíny jsou nedílnou součástí každé stravy. Jíme je v jídle, aniž bychom si to uvědomovali. Dodávají tělu energii a jsou zodpovědné za jeho správné fungování. To jsou jejich základní funkce a nedostatek těchto mikroživin je pociťován akutně. Úloha vitamínů v lidském těle je velmi důležitá.

Nejdůležitější však je, že se nevyskytují izolovaně. Nelze je vyrobit samy o sobě, proto se užívají především s potravou a ve formě tablet a jiných farmakologických látek. Nesmíme zapomínat, že vitamíny jsou v ovoci snadno dostupné.

Nedostatek některého vitaminu v těle se projevuje specifickým způsobem, především slabostí, celkovou únavou, vypadáváním vlasů, lámáním nehtů, bledostí, suchou kůží. Je třeba si uvědomit, že takové příznaky nelze podceňovat. Mohou vést k vážnému onemocnění s nepříjemnými následky. Hypovitaminóza nastává, když tělu chybí jeden nebo více vitamínů.

Vyplatí se používat doplňky stravy?

V dnešní době velmi oblíbenou formou ovlivňování správného fungování organismu je užívání doplňků stravy. Málokdo si však i přes oblibu těchto opatření uvědomuje, s čím se potýkají.

Užívání doplňků stravy není nic jiného než polykání živin ve farmakologické formě, které jsou určeny k doplnění každodenní stravy o vitamíny a minerály. Může se tedy jejich použití ukázat jako nebezpečné? Je třeba předpokládat, že spolknutí jakýchkoli přípravků může způsobit vedlejší účinky, ale v tomto případě se vyskytují velmi zřídka a nepřinášejí žádné nepříjemné následky.

Kromě nepříjemných neduhů, jako je nevolnost nebo průjem, které po vysazení doplňku okamžitě odezní, nelze nic dalšího očekávat. Pozitivních účinků je však mnohem více. V první řadě můžete zaznamenat zvýšenou aktivitu během krátké doby. O elán nebude nouze, zreguluje se i metabolismus a zažívání už nebude problém.

Nedostatek vitaminu C

Všichni známe kyselinu askorbovou. Můžeme dokonce uvést většinu produktů, které tento vitamín obsahují. Většinu z nich navíc jíme každý den, protože jsou to rajčata, papriky, petržel, všechny citrusy, ale také kiwi, černý rybíz a jahody. Proto si nedovolíme myslet na to, že našemu tělu může chybět vitamín C.

A přesto se to může stát. Zejména ten vitamín C je velmi nestabilní a vlivem kyslíku a vysoké teploty se rychle rozkládá. Proto lidé, kteří bojují s horečkou během nachlazení nebo chřipky, musí pamatovat na doplnění hladiny kyseliny askorbové.

Jeho nedostatek může vést k oblíbené kurději, která se projevuje ulcerací dásní, dále krvácením dásní až vypadáváním zubů, celkovou tělesnou slabostí, prasknutím cév, bolestmi kloubů a velmi pomalým hojením ran. Hladinu vitamínu C by měli kontrolovat i lidé, kteří špatně snášejí stres, protože stimuluje naši psychiku.