Rady pro sportovní studenty

Sportovci, co potřebuje tvé tělo?

Každý potřebuje vitamíny a další živiny. Existuje však několik skupin lidí, kteří některé z těchto mikro a makro prvků více potřebují. Jde mimo jiné o sportovce. Kvůli intenzivnímu a častému cvičení, které dělají, musí svému tělu poskytnout mnohem více určitých složek. Podívejme se co.

Sportovci a kulturisté nepochybně potřebují více bílkovin – dokonce 2 g na každý kilogram tělesné hmotnosti denně. Bílkoviny jsou nezbytné pro správný vývoj svalů. Kreatin a L-arginin se také ukazují jako velmi důležité. Tyto složky podporují působení proteinu a podílejí se také na regeneraci organismu po intenzivním tréninku. Navíc bez dostatečného přísunu energie se jen těžko sportuje. Zde je místo pro kofein a sacharidy – ty s nízkým glykemickým indexem.

A kde všechny tyto ingredience vzít, abyste měli jistotu, že tělo dostane správnou dávku? Nejlépe pomocí speciální sportovní výživy.

Proteinový a silový trénink

Ať vstoupíme na jakýkoli web nebo internetové fórum pro kulturisty, určitě se tam setkáme s tvrzením, že jídelníček takových lidí by měl být výrazně obohacen o bílkoviny. Je tato složka skutečně nezbytná, a pokud ano, jak ji doplnit?

Není pochyb o tom, že protein je nezbytný, pokud sportovec chce – a chce – rozvíjet, nejlépe co nejrychleji a nejbezpečněji, své svaly. Právě bílkoviny jsou jejich základním stavebním kamenem a sportovci potřebují 2 g této složky na každého. K tomuto účelu však potřebuje další přísady, které se podílejí na syntéze bílkovin.

Z těchto důvodů se ukazuje, že ani vysokoproteinová dieta nemůže být dostatečná. Je nutné používat speciální proteinové přípravky pro sportovce, tedy suplementy nebo gainery. Jsou navíc obohaceny a dalšími důležitými živinami a vitamíny nezbytnými pro organismy zatížené intenzivním tréninkem.

Stručně o bezpečnosti živin pro sportovce

To, že lidé cvičící silový trénink mají mnohem větší potřebu určitých složek, není pro nikoho tajemstvím. Existují však lidé, kteří se domnívají, že speciální kulturistické doplňky by se k tomuto uspokojení neměly používat a tvrdí, že jsou nebezpečné. mají pravdu?

Začněme tím, že sportovní výživa jsou přípravky z přírodních surovin. Je skutečnou bombou mnoha různých mikro a makro prvků, které jsou nezbytné nejen pro rychlou a bezpečnou tvorbu svalové hmoty, ale také pro regeneraci těla a pro jeho přípravu na další intenzivní tréninky. Neexistují takové šance uspokojit potřeby těla na tyto složky pouze pomocí diety, byť nejpřesněji definované. Zejména v případě bílkovin, které vyžadují až 2 g na kg tělesné hmotnosti.

Nejen to, ignorování potřeby konzumace živin se může ukázat jako nebezpečné – svaly se například mohou začít při tréninku samy pálit. Proto by je měl používat každý kulturista, ale samozřejmě přísně podle doporučení výrobce.