Rady pro sportovní studenty

Sacharidy – zdraví nebo obezita?

Odborníci na výživu varují, že konzumace nadměrného množství sacharidů není pro tělo prospěšná. Ve skutečnosti je. Je však třeba rozlišovat druhy přijatých sacharidů, protože některé jsou pro stav lidského těla užitečné, jiné jsou destruktivní.

Odhaduje se, že sacharidy ve vhodně zvolené kombinaci jsou zodpovědné za dodání energie během fyzické aktivity. Jejich poměry by měly být vhodně zvoleny pro typ a intenzitu zátěže a základem musí být glukóza a fruktóza. Důležité je také jíst vysoce energetické jídlo, zejména před zahájením jakékoli aktivity.

Dalším problémem je, že odborníci na výživu většinou adresují svá tvrzení o sacharidech průměrným lidem, kteří pravidelně nepoužívají sportovní obuv. Tělo v klidu nepotřebuje zvýšené množství energetické složky – tělo čerpá energii především z nahromaděného tuku. V tomto případě by zvýšený příjem sacharidů s jídlem mohl vést k obezitě.

Energetické gely – jsou zdravé?

Produktem, po kterém sportovci sahají, jsou mimo jiné energetické gely. Jejich výhodou je poskytnout tělu sacharidy, které jsou lehce stravitelné. Ty jsou zase nezbytné pro sportovce při zvýšené námaze. Energetické gely mají polotekutou konzistenci. Před nákupem energetického gelu musíme zbystřit zrak.

Měli bychom se řídit cenou – vyšší – a složením – čím kratší seznam ingrediencí, tím lépe. Nicméně stojí za to se na tyto typy látek podívat blíže. Bohužel gely zvyšují pravděpodobnost vzniku kazu a zničení skloviny. Gely jsou totiž plné jednoduchých cukrů a kyselin.

Gely, které obsahují příliš mnoho sacharidů, mají navíc sladkou chuť a lepkavou konzistenci. Důsledkem toho mohou být gastrointestinální potíže a nadměrná zátěž organismu. Navíc kromě sacharidů mohou gely obsahovat koncentráty, příchutě a umělá barviva, která nejsou lhostejná k našemu zdraví.

Rovnováha pro zdraví!

Jídlo po tréninku bývá zanedbáváno, mnoho sportovců ho úplně vynechává. Důsledkem toho mohou být špatné účinky cvičení a potíže organismu s regenerací. Je třeba vědět, že po skončení námahy byste měli co nejdříve sníst jednoduché cukry, které se vyznačují vysokým glykemickým indexem.

Tělo unavené cvičením potřebuje energii, protože při cvičení byla výrazně spotřebována. Nejlepším řešením bude 100% ovocná šťáva nebo jednoduché ovoce, jablko, brusinky nebo hrozny. Zatímco během dne bychom si na takové produkty měli dávat pozor, protože přispívají k ukládání tělesného tuku, po cvičení budou perfektní.

Další jídlo bohaté na makroživiny byste měli sníst do 2 hodin po tréninku. Měl by být bohatý na plnohodnotné bílkoviny a komplexní sacharidy. Příkladem sady je vařené maso, zelenina a rýže. Jedině vyvážená strava umožní našemu tělu efektivní trénink a tím i sportovní úspěchy.