Gainery, brané racionálním způsobem, nejenže neohrožují zdraví, ale také podporují mnoho procesů v těle. Jednou z nejdůležitějších je podpora regenerace poškozených svalových vláken – to platí zejména při namáhavé sportovní námaze.
Gainery jsou také zodpovědné za prodloužení pracovní doby svalů, což je důležité zejména v případě vytrvalostních sportovců. Složky obsažené v gainerech pomáhají budovat svalovou hmotu. Gainery jsou navíc doplňkem stravy sportovce – prostřednictvím minerálních solí a vitamínů v nich obsažených je možné plnohodnotné doplnění stravy.
Produkty jako gainery by se měly užívat mezi jídly nebo bezprostředně po cvičení. Důležité je – neexistuje žádná pevná dávka užívání tohoto produktu – vše závisí na individuálních potřebách a druhu každodenní fyzické námahy. Produkty jako gainery najdete v dobře vybavených sportovních obchodech a posilovnách.
Sportovní tyčinky – jsou zdravé?
Sportovní bary jsou potravinářské výrobky dostupné převážně ve sportovních obchodech a velmi zřídka v obchodech s potravinami. Jsou řazeny mezi vysoce zpracované potraviny, ale vzhledem k vysokému množství bílkovin a sacharidů – jsou ceněny sportovci, kteří si chtějí udržet odpovídající hladinu těchto živin.
Odborníci na výživu varují: tyčinky mohou být vhodnou svačinkou mezi dlouhými přestávkami mezi jídly, ale nemohou nahradit plnohodnotná jídla. V zásadě existují tři typy energetických tyčinek: proteinové (pro lidi na nízkosacharidové dietě), energetické (jsou vynikající energetickou vzpruhou, zejména pro lidi provozující vytrvalostní sporty) a proteinovo-sacharidové.
Liší se koncentrací konkrétních složek. Tyčinky jsou doporučovány jak pro možnost rychlého doplnění aminokyselin BCAA, tak pro jejich šikovnou formu a možnost kdykoliv doplnit jídelníček.
Jsou boostery bezpečné pro zdraví?
Dusíkové boostery používají sportovci k udržení čisté svalové hmoty, ale také k budování velké hmoty. To je možné především díky vlastnostem boosterů – rozšiřují cévy a dávají tak efekt „nafouknutým“ svalům.
Boostery zlepšují svalový výkon a také jejich vytrvalost. Bohužel – boostery se snadno předávkují. Jejich užívání se vyplatí dohodnout s dietologem nebo trenérem. Nadměrným používáním boosterů si na ně tělo zvykne. Proto se doporučuje užívat je jen po omezenou dobu, jen párkrát do roka.
Boostery ve svém složení obsahují také kofein, takže jejich dávkování by mělo být používáno s opatrností, aby nedošlo k podkopání účinků dlouhodobé práce na těle a nevedlo k srdečním problémům. Za zmínku také stojí, že boostery mají pozitivní vliv na práci oběhového systému: jejich pozitivní účinek byl prokázán při prevenci usazování cholesterolu na stěnách cév.