Rady pro sportovní studenty

Kolikrát týdně cvičit?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že když budou trénovat sedm dní v týdnu, rychle dosáhnou svých cílů, kterými jsou obvykle lepší postava a větší tělesná výkonnost. To však není tento případ. Zejména začátečníci jsou přesvědčeni, že čím více tréninku, tím lépe.

To také není dobrý přístup k věci. Jak často byste tedy měli cvičit, aby to přineslo optimální výsledky? Za vhodnou dávku se považuje pětkrát týdně. Cvičit se nedá každý den, protože tělo se jednou musí 100% zregenerovat. Pokud budete úkoly plnit každý den, nedáte mu k tomu žádnou šanci. Trénovat sedm dní v týdnu je proto opravdu velmi nedoporučované.

Pětkrát je dobrá volba. Vyplatí se také zpestřit si úkoly. Silové aspekty můžete trénovat třikrát týdně a vytrvalostní dvakrát týdně. Znamená to také, že cvičení rychle neomrzí. Mnoho lidí s tím má potíže a rychle je odradí od další činnosti. Vhodné uspořádání tréninkového plánu toto riziko minimalizuje a zabraňuje tomu, aby se do našeho snažení vkrádala nuda.

Stojí za to cvičit

V Polsku je zdravý životní styl měsíc od měsíce populárnější. Mnoho lidí se hlásí do posilovny nebo cvičí jiným způsobem (například běhání nebo jízda na kole). Obecně je vhodná jakákoli forma fyzické aktivity. Někteří lidé to však neustále odmítají, protože nevidí mnoho pozitivních účinků tréninku.

Proč se tedy vyplatí pravidelně cvičit? Jedním z důvodů je, že trénink zlepšuje práci srdce. Díky cvičení jsme také spokojenější se životem. Systematický trénink znamená, že máme více síly na vykonávání každodenních činností. Navíc cvičením máme mnohem lepší postavu.

Trénink také způsobuje, že ztrácíme zbytečné kilogramy a přeměňujeme je ve svaly. To však nejsou jediné výhody aktivního tréninku. Sluší se také dodat, že systematické cvičení pomáhá v kontextu celého našeho těla. Lidé, kteří trénují, jsou zdravější a mnohem méně často navštěvují lékaře.

Správné cvičení cviků

Kdo z nás by nechtěl mít štíhlou a vysportovanou postavu? Takoví lidé nejsou. Spousta lidí se k tomuto účelu přihlásí v posilovně, protože se tam chtějí dostat velmi rychle. Bohužel mnoho cvičenců – zejména začátečníků – má velmi velké problémy, protože jsou zaměřeni na okamžité výsledky.

Cviky proto provádějí rychle a nepřesně. Svou postavu chtějí zlepšit během chvilky a věří, že čím dříve danou tréninkovou jednotku absolvují, tím lépe. Ale takhle to nefunguje. Spousta lidí cvičí nesprávně a tím si škodí, nikoli pomáhá. Myslím, že je to naprosto pochopitelné.

Pokud totiž není správná technika, můžeme si přivodit spoustu zranění. Navíc dopady provedeného tréninku budou mnohem horší. Pokud tedy chcete opravdu zlepšit tvar své postavy, musíte každý cvik provádět dokonale. Pak se čas strávený v posilovně neztratí. Jinak se urazíte a rychle odradíte.