Rady pro sportovní studenty

Jak nakupovat a používat doplňky?

Výběr doplňků je obrovský. Jak se nenechat napálit a nekoupit něco, co vůbec nefunguje? Je používání doplňků dostupných v obchodě zdraví nebezpečné?

Nakupování pod kontrolou – Než půjdeme do obchodu, je na místě zvážit, čeho chceme užíváním suplementace dosáhnout. Některé produkty pomohou urychlit budování svalové hmoty, jiné vám pomohou spalovat tuky a další tyto dvě funkce spojí. V poličce jsou i doplňky, které chrání klouby nebo pomáhají zahřát svaly před tréninkem. Pokud upřesníme naše očekávání, prodejce nám určitě pomůže vybrat ten správný přípravek. Online nakupování je o něco jednodušší, protože můžeme bez spěchu zadat konkrétní kategorii a přečíst si tam živiny.

Pozor na podvodníky – Při nákupu online můžeme propadnout ujištění prodejce, že přípravek funguje rychle a efektivně. Bohužel nevidíme obal a můžeme koupit něco úplně zbytečného. Takový výrobek může být nebezpečný, proto se doporučuje nakupovat pouze v obchodech s dobrou pověstí uživatelů.

Hubnutí pomocí doplňků

Žádný produkt nemůže nahradit správně zvolenou stravu v kombinaci s cvičením. Jen tak jsme schopni bezpečně zhubnout. Můžeme si však pomoci správnými suplementy.

L-karnitin spaluje tuky – Přítomnost L-karnitinu v produktu urychluje proces spalování tuků. Díky tomu získáváme další energii, která vzniká díky efektivnímu metabolismu tuků. Účinek L-karnitinu byl potvrzen výzkumem a činí z něj jednu z dobrovolně přidávaných složek v doplňcích na hubnutí.

Doplňkové složky – Dalším prvkem, se kterým se u hubnoucích přípravků často setkáváme, je CLA. Podporuje spalování tuků a účinně redukuje celulitidu a zlepšuje stav pokožky. Obvykle si můžete koupit produkt, který je kombinací CLA a zeleného čaje. Posledně jmenovaný má antioxidační účinek. Cennou složkou, která pochází z přírody, jsou malinové ketony. Navíc se vyplatí vsadit na chrom, který potlačuje chuť k jídlu.

Bezpečná suplementace

Kreatin je jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy užívaných silovými sportovci. Stojí za to zjistit, v jakých formách je k dispozici a zda jej může používat každý.

Velký výběr – Na trhu najdete mimo jiné oblíbený kreatin monohydrát, tedy jeho téměř stoprocentní porci. Existuje také malát a ethylester, které se vyznačují různým stupněm asimilovatelnosti a rozpustnosti. Mnoho výrobců doplňků nám nabídne i přípravek, který bude kombinací tří nejoblíbenějších forem kreatinu. Existují také doplňky, které kombinují další formy.

Doplněk není pro každého – Kreatin je známý a ceněný produkt, ale jeho užívání musí být zdravotně nezávadné. Proto by se kreatinovým doplňkům měli vyhýbat mimo jiné lidé trpící onemocněním ledvin. Nedoporučují se ani lidem s diagnostikovanými problémy s hypertenzí. Suplementace je může dodatečně zvýšit. Opatrní by měli být také všichni, kterým byly diagnostikovány poruchy trávicího systému.