Rady pro sportovní studenty

Příznaky přetrénování

Začátečníci mají často velmi vysoké nadšení pro cvičení v posilovně, protože se chtějí poměrně rychle postarat o lepší postavu a větší výkonnost svého těla. Bohužel přemotivovanost má i své stinné stránky. Zvláště pokud tito začátečníci plní specifické úkoly s příliš velkou intenzitou. Bohužel to často končí přetrénováním. Jaké jsou příznaky tohoto stavu?

Proč by se to nemělo stát? Lidé, kteří se přetrénují, mají všeho dost. Bolí je svaly a cítí se velmi unavení. To se obvykle stává, když fyzická aktivita proběhla po dlouhé přestávce. Abyste se tomuto typu situací vyhnuli, měli byste každý cvik provádět klidně a s přiměřenou intenzitou.

To, že se hned vrhnete na všechny stroje, vám za týden nepřinese pár kilo ani větší svaly. Vše se musí dělat s rozumem a pak budete moci očekávat účinky, které se dostaví v pravý čas.

Pomoc kondičního trenéra

Mnoho lidí, kteří mají potíže s dosahováním svých cílů v oblasti fitness, se rozhodne požádat o pomoc osobního trenéra, který jim pomůže těchto cílů dosáhnout. Jednou z hlavních výhod osobního trenéra je, že vám pomůže sledovat váš tréninkový režim, abyste se mohli neustále posouvat směrem k nejlepším možným výsledkům.

Takový trenér ví, čeho a jak můžete dosáhnout se správným fitness plánem, a proto si můžete být jisti, že osobní fitness trenér bude pracovat po vašem boku a přitom se ujistit, že jste schopni těchto cílů dosáhnout. Nejen, že vám osobní trenér pomůže s fyzickým tréninkem, ale může také pomoci s dalšími aspekty vašeho fitness programu.

Ať už se jedná o hubnutí, přípravu na konkrétní sport nebo cvičíte za obecným účelem zlepšení své kondice, používání osobního trenéra vždy učiní tyto cíle realistickými a dosažitelnými. Právě on pomůže zajistit motivaci tam, kde nejvíce chybí, a pomůže pochopit složitější problematiku tréninkového režimu. Tím spíše, že takoví lidé mají bohaté zkušenosti v biologii člověka.

Vyplatí se utrácet peníze za osobního trenéra?

Lidé, kteří začnou chodit do posilovny, většinou trénují sami. Věří, že pomoc zvenčí není k ničemu potřeba. Je to ale správný přístup k tomuto tématu? V některých případech ano. Takoví lidé však musí mít náležité znalosti o tom, jak přesně provádět konkrétní cvičení. Tito lidé by měli vytvořit plán výcviku a systematicky zavádět konkrétní jednotky.

Začátečníci většinou nemají patřičné znalosti a všechna cvičení dělají velmi náhodně. Jeden den se cvičí na tomto stroji, druhý na dalším atd. To se samozřejmě silně nedoporučuje, protože takové náhodné cvičení na strojích nevede k ničemu dobrému.

Pokud vám záleží na profesionálním přístupu k tématu, pak byste měli využít pomoci někoho zkušeného a znalého. Takovým člověkem je bezpochyby osobní trenér. Náklady na jeho pronájem jsou samozřejmě další náklady. Pokud však chcete poměrně rychle zlepšit kondici své postavy nebo výkonnost svého těla, je to ta nejlepší cesta. Všechno opravdu záleží na vás.