Kreatin je sloučenina aminokyselin, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle ve svalech a šlachách. Kreatin se tvoří v důsledku metabolismu a podílí se také na procesech, které vedou ke svalovým kontrakcím. Kreatin je také přirozenou zásobárnou energie, nezbytnou mimo jiné pro syntézu bílkovin.
Kreatin je primárně zodpovědný za přenos ATP do svalů, tedy hlavního energetického nosiče využívaného při metabolismu. Čím větší množství ATP, tím více energie bude dodáno svalům a jejich zvýšená účinnost. Zvýšené množství kreatinu se tedy promítá například do kvality tréninku. Kreatin je také složkou, která zvyšuje osmolalitu buněk.
Zvýšením průtoku vody je možné dosáhnout efektu „nafouknutého bicepsu“, protože vizuálně voda ve skutečnosti zvětšuje objem buněk. Kreatin lze doplňovat, ale vyplatí se vybrat si takový druh kreatinu, který bude plně splňovat naše očekávání. Stojí za to vědět, že velké množství vody by mělo být přijato spolu s kreatinem.
Jak kreatin působí na sportovce?
Kreatin má pro sportovce mimořádný význam. Především jako složka svalů a šlach zodpovídá za jejich správné fungování. Kreatin se podílí na procesech, jejichž konečným efektem je svalová práce. Čím větší je množství kreatinu, tím je tato práce efektivnější. Kromě toho se množství kreatinu promítá do množství ATP transportovaného uvnitř buněk, tedy hlavního nosiče energie.
Množství kreatinu ve svalech se promítá do jejich práce, a tedy postupného posilování. Kromě toho je kreatin zodpovědný i za přítomnost vody v buňkách a umožňuje tak efekt ještě více „naběhlých“ svalů. Mnoho sportovců užívá doplňky kreatinu, což se zdá být skvělý způsob, jak ho získat více. Kreatin je obsažen v mnoha produktech, proto se vyplatí vybrat si takový, který bude plně splňovat naše očekávání.
Je však třeba si uvědomit, že příjem kreatinu by měl probíhat v určitou denní dobu a také pravidelně, po určitou dobu, např. 5-7 týdnů. Důležité je také při jeho užívání nezapomínat na správnou stravu, protože je to základní zdroj energie pro svaly.
Jaké formy kreatinu lze nalézt ve sportovní výživě?
Není divu, že sportovci ochotně doplňují kreatin – tato látka je zodpovědná za správné fungování svalů a také za přenos hlavního nosiče energie (ATP) do buněk. Kreatin je důležitý z pohledu silových sportovců, protože pomáhá budovat svalovou sílu a vytrvalost. jaké formy kreatinu lze nalézt v doplňcích stravy dostupných na polském trhu?
V první řadě je to kreatin malát – má vynikající vlastnosti související se zlepšením vytrvalosti a síly svalů, má vliv i na potréninkovou regeneraci. Nejoblíbenější formou kreatinu je jeho monohydrát. Hlavní výhodou užívání tohoto typu kreatinu je schopnost budovat čistou svalovou hmotu.
Často se používá také chelát hořčíku, ve kterém byl kreatin kombinován s hořčíkem, což zabraňuje odbourávání této sloučeniny ze žaludku. Díky této odolnosti je chelát považován za jednu z nejodolnějších a nejúčinnějších forem kreatinu. Kreatin citrát, stejně jako monohydrát, pomáhá budovat tělo bez tuku.