Doplňky

Živiny pro kulturisty

Živiny pro sportovce jsou spojovány především se suplementy používanými kulturisty. Nelze popřít, že do značné míry právě tato skupina sportovců po tomto typu opatření nejčastěji sahá. Stojí za to se blíže podívat na živiny, které často volí kulturisté.

Do této skupiny patří přípravky, které stimulují růst svalové hmoty a zároveň zvyšují sílu. Tyto dva prvky jsou hlavním cílem kulturistických nadšenců, kteří chtějí dosáhnout dokonale vytvarované postavy. Protože samotné cvičení je v tomto ohledu příliš neúčinné, sportovci pravidelně užívají různé druhy doplňků.

Patří mezi ně například proteinové doplňky zaměřené na hmotu a sílu. Zároveň jsou dodatečnou injekcí energie, dodávají sílu do dalšího tréninku. Jejich účinnost potvrzují profesionální sportovci, kteří přiznávají jejich pravidelné užívání – samozřejmě dle doporučení, protože denní dávka se nesmí překračovat.

Sacharidové doplňky

Sacharidy si spojujeme s cukrem, potažmo se sladkostmi, které jsou považovány za nezdravé, ale dobré sacharidy, nikoli ve formě jednoduchých cukrů, by měly být důležitou součástí našeho jídelníčku. Sacharidy lze nalézt v různých celozrnných výrobcích. Odborníci na výživu ale upozorňují, že konzumace sacharidů ve formě jednoduchých cukrů není tím nejlepším doplňkem našeho jídelníčku.

Zde stojí za zmínku o sacharidových suplementech, které jsou mezi sportovci mimořádně oblíbené. Sacharidové doplňky obsahují kromě komplexních sacharidů, které se postupně uvolňují do těla a dodávají mu tak více energie na trénink, také vitamínové aminokyseliny a další cenné složky.

Vyplatí se také věnovat pozornost etiketě takových produktů, abyste nenašli doplňky, které navíc obsahují hormony, což je v případě sportovců obyčejný doping. Nejde jen o doping, ale také o to, že hormony negativně ovlivňují fungování našeho těla. Zvláště nebezpečné jsou hormonální poruchy, zejména pro ženy.

Na co si dát pozor při výběru kondicionérů

Užívání suplementů je velmi oblíbené zejména mezi sportovci. I začínající amatéři berou podobné produkty, samozřejmě po vzoru lidí, kteří se sportu profesionálně věnují. Takoví lidé si předem nekontrolují obsah, ani k čemu vlastně podobné produkty slouží. Důležité je pouze to, aby je používali profesionálové. Zbytek je jen doplněk.

Ačkoli doplňky obsahují bílkoviny – stavební kameny svalů nebo sacharidy zvyšující energii, jsou často obohaceny o složky, které jsou zdraví nebezpečné. V první řadě jde o hormony, které mají velmi nebezpečný vliv na funkce těla. Příliš mnoho testosteronu u žen ovlivňuje reprodukční systém.

Také mužské rysy, jako je větší ochlupení na těle, se stávají viditelnějšími. Nelze zapomenout na syntetické přísady, které také nejsou nejlepšími doplňky. Není pochyb o tom, že při nákupu tohoto typu produktů je třeba dbát na jejich složení a ověřit, zda neobsahují žádné podezřelé přísady.