Budování svalů není krátký a jednoduchý proces. Vyžaduje cyklický, dobře sestavený trénink a vhodnou stravu. Zatímco fyzické cvičení závisí pouze na našem sebezapření a fyzické kondici, jídelníček lze podpořit vhodnou suplementací.
Speciálně složené živiny pro hmotu umožňují pozitivní energetickou bilanci, díky čemuž zvyšují intenzitu a délku tréninku. Jejich hlavní funkcí je podpora růstu čisté svalové hmoty a spalování tuků.
Budování svalů je často velmi bolestivé, doprovázené bolestí a poškozením tkání. Čisté masové doplňky (z bezpečných zdrojů) však často obsahují mírně znecitlivující látky a látky urychlující regeneraci a rekonstrukci poškozených svalových vláken. Správně zvolené pravidelné tréninky v kombinaci s přípravky na budování hmoty poskytují velmi dobré výsledky. Aminokyselinové doplňky můžete získat ve formě tablet, prášků a tekutin.
Oblíbené proteinové doplňky
Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalové hmoty. Suplementace proteinovými suplementy má velký význam v silových, vytrvalostních a vytrvalostně-silových sportech. I přes pestré složení všechny proteinové přípravky napomáhají budování čisté svalové hmoty.
Proteinové doplňky kromě budování hmoty chrání svaly před katabolickými procesy a urychlují a zlepšují regeneraci po tréninku. V závislosti na typu proteinu mají doplňky stravy různé doby vstřebávání. Nejrychleji se vstřebává syrovátkový protein – cca 20 – 25 minut. Používají se po tréninku nebo těsně po probuzení. Kasein zase patří mezi pomalu vstřebatelné proteiny. Působí antikatabolicky a doporučuje se jíst na noc. Sportovci s intolerancí laktózy mohou užívat přípravky s vaječným bílkem, který také patří k pomalu se vstřebávajícím přípravkům.
Proteiny jsou důležité zejména v kulturistice, kde je hlavním cílem nárůst svalové hmoty a intenzivní tréninky zatěžují organismus. Správně zvolené proteinové doplňky chrání před následky přetrénování a podporují regeneraci.
Co jsou spalovače tuků?
Budování přirozené, čisté svalové tkáně může být často velkým problémem kvůli přílišné akumulaci lipidové tkáně v těle. Na trhu však lze najít suplementy urychlující spalování tuků, tzv spalovače tuků.
Spalovače tuků mají termogenní vlastnosti, tedy zvyšují tělesnou teplotu, díky čemuž dochází k redukci tukové tkáně.
Jejich složky jsou vybírány tak, aby stimulovaly tělo k čerpání energie z lipidů. Spalovače TUKU urychlují metabolické procesy, potlačují pocit hladu – hlavně chuť na sladké, odstraňují přebytečnou podkožní vodu a při fyzické aktivitě zvyšují podíl tuků na tvorbě energie.
Mezi oblíbené spalovače tuků patří L-karnitin, který kromě urychlení redukce tělesného tuku zlepšuje i výkonnost celého těla. Velmi často jej používají kulturisté a lidé pracující na sochařství.
Dalšími příklady spalovačů tuků jsou zelený čaj, CLA (konjugovaná kyselina linolová) nebo efedrin, který je i přes svou významnou účinnost poměrně nebezpečným prostředkem způsobujícím nežádoucí vedlejší účinky.