Rady pro sportovní studenty

Trénink bez rozcvičky? – zapomeň na to!

Vymknutí, výrony, natažení a další zranění – to jsou důsledky nesprávně vedeného sportovního tréninku. Bez ohledu na to, jaký sport provozujete – chcete-li zajistit maximální bezpečnost, nezapomeňte před každým tréninkem připravit své tělo na cvičení správně vedenou rozcvičkou.

Mnoho lidí se snaží vyhnout zahřívání nebo to dělá nahodile. Ne každý ji má rád. Je však důležité si uvědomit, jak důležitou roli hraje. Právě rozcvička připraví svaly a klouby na námahu, která je při správném tréninku bude čekat.

Je velmi důležité, aby rozcvička pokryla každou část těla – od chodidel, před rukama a konče hlavou. Zároveň se vyplatí klást větší důraz na ty partie, které budou využívány především po zahřátí (při tréninku). Zahřátí nemusí trvat dlouho – opravdu stačí jen pár nebo tucet minut. Je důležité, aby byl vyroben s velkou pečlivostí.

Zahřívání před tréninkem

Sportovní aktivita je vynikající způsob, jak budovat výkonnost těla, kondici a zeštíhlovat postavu. Každý trénink by měl být nejen námahou, ale i potěšením, zvláště pokud cvičíme outdoorové disciplíny. Aby však trénink probíhal klidně, je třeba pamatovat na zahřátí – zabrání se zraněním a protažení svalů.

Zahřívání umožňuje postupně zahřívat svaly a šlachy a připravit tělo na cvičení. Jak by měla vypadat správná rozcvička? Určitě stojí za to udělat asi tucet hlubokých ohybů, dřepů, švihů rukou a nohou.

Nesmírně důležité je také zahřátí kotníků, zápěstí a prstů – důležité je, když s nimi hodláme provádět prudké pohyby nebo jsou-li vystaveny přetížení (např. při hraní volejbalu). Při zahřívání věnujte pozornost krku a krku – je velmi snadné protáhnout klouby. Takto připraveni si při tréninku určitě neuškodíme.

Cvičení dělá mistra

Občas se stane, že se musíte hýbat a začít cvičit. Je známo, že samotné začátky zde mohou být nesmírně komplikované, což znamená, že do značné míry závisí na naší aktuální kondici. Po nějaké době však zaznamenáme nějaké změny a bude pro nás toto vše mnohem jednodušší.

Je všeobecně známo, že každý by chtěl mít krásnou štíhlou postavu, což znamená, že zde je však naznačen pohyb. Je známo, že začátky jsou těžké, ale když se rozhodnete jít do posilovny, můžete dojít k závěru, že takové řešení je hodné pro každého. Každý si může užít skvělou postavu, pokud chce.

Možností je stále více, na které byste si měli také dát pozor. Po nějaké době zjistíme, že se cítíme lépe a také se hodně zlepšila výkonnost našeho těla. Proto stojí za to zvážit váš dnešní přístup k tomuto typu problému a poté se na něj úplně znovu podívat.