Zdraví

Ovoce – zdraví samo?

Ovoce je zdraví, to je heslo často opakované a předávané do povědomí veřejnosti. Jejich konzumace má stejné výhody: nejenže skvěle chutnají, ale také dodají tělu vitamíny a základní živiny. Některé z plodů mají speciální vlastnosti, díky kterým je používáme pro speciální účely.

Například citrusy poskytují adekvátní acidobazickou hladinu v žaludku a jsou doporučovány jako přírodní antibiotikum. Bohužel za určitých okolností není konzumace ovoce ani tak nezdravá, jako spíše neprospěšná pro tělo. Ovoce obsahuje přírodní cukr, fruktózu, která je sladší než glukóza. Běžně se používá jako náhražka cukru glukózového původu.

Je to však zdravé řešení? Nadměrná konzumace ovoce má negativní vliv na zdraví. Metabolismus fruktózy probíhá v játrech a nedostává se do krevního oběhu jako glukóza. Vedlejším produktem reakce transformace fruktózy je kyselina močová, jejíž nadměrné množství v těle může potenciálně zvýšit riziko aterosklerózy.

Chia semínka pro zdraví

Chia semínka jsou výživná semínka, která jsou plná živin a mají nízký obsah kalorií. Jejich blahodárný vliv na zdraví je stále známější. Chia pocházejí z rostlinných rodin, jako je máta a meduňka. Chia semínka jsou zodpovědná za to, že tělu dodají vyvážené množství energie.

Chia semínka mají hodně vlákniny, poskytují bílkoviny a vápník, hořčík, mangan a draslík. Je to rostlina s blahodárnými vlastnostmi pro trávicí systém. Při vaření má podobnou chuť jako původní lněné semínko. V jedné porci chia semínek je jen asi 130 kalorií, a proto je tato rostlina považována za účinnou v boji s nadváhou.

Chia semínka jsou plná antioxidantů. Antioxidanty jsou zodpovědné za snížení tvorby proliferativních buněk v našem těle, což má za následek protirakovinnou ochranu. Chia má správné množství bílkovin potřebné pro splnění denní dávky.Vzhledem k vysoké dávce bílkovin a vlákniny jsou chia semínka zodpovědná za pomoc při procesu hubnutí.

Nezdravé jídlo

Nezdravé jídlo má vliv nejen na naši postavu, ale také ničí naše zdraví. Jaké jsou nejškodlivější části naší stravy. Jedním z nejhorších jídel je jíst nezdravé jídlo. Všechny produkty tohoto typu jsou připravovány z vysoce zpracovaných produktů, smažených.

Bohužel hranolky, kastrol a další podobné pochoutky obsahují velmi velké množství špatných tukových složek známých jako trans. Trans je zodpovědný za hromadění aterosklerotických ložisek v našich žilách a tepnách. Mimo transu zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž se naše tělo překyseluje a přetěžuje. Další špatnou potravinou pro naše zdraví jsou sladkosti a cukr.

Sladká jídla a nápoje jsou velmi komplexním problémem, protože jsme závislí na konzumaci sladkých věcí. I v jogurtech – zejména ovocných, se potýkáme s cukrem v podobě fruktózovo-glukózového sirupu, který se v našem těle okamžitě mění na tuk. Nezdravé jídlo podporuje nadváhu a vážná onemocnění.