Doplňky

Co jsou proteinové doplňky?

Proteinové doplňky jsou přípravky určené pro sportovce, které ve svém složení obsahují velmi vysoké množství bílkovin a malé množství sacharidů – složení může obsahovat až 95 procent bílkovin a 5 % sacharidů a dalších živin, jako jsou vitamíny nebo minerální soli .

Vzhledem k uspořádání ingrediencí ocení tyto produkty především sportovci – bílkoviny jsou cenné v procesu budování svalové hmoty, denní potřeba bílkovin u člověka je cca 160-180 gramů, ale takové množství je nemožné zkonzumovat. mléčné výrobky sami – proteinové doplňky jsou proto výbornou alternativou pro cvičící.

Umožňují postupné doplňování této složky v těle a pravidelné fyzické cvičení umožňuje její efektivní využití. Proteinové doplňky jsou běžně využívány sportovci jak v silových, tak i vytrvalostních sportech – jsou jedním z nejkupovanějších doplňků stravy. K dostání jsou v posilovnách a sportovních obchodech.

Co obsahují proteinové doplňky stravy?

Proteinové doplňky se mohou mírně lišit svým složením – kromě samotného proteinu jsou to především sacharidy, některé tuky, minerály a vitamíny. Existují také různé druhy proteinů, jako je syrovátkový protein, kasein nebo sójový protein.

Syrovátkový protein se ze všech dostupných druhů proteinů vstřebává nejrychleji – jednotlivé aminokyseliny se uvolňují do krevního oběhu po 25 minutách po konzumaci. Existuje mnoho druhů proteinových doplňků a tím i jejich různý obsah. Rozlišujeme především proteinové izoláty, proteinové hydrolyzáty a proteinové koncentráty. Je známo, že proteinové izoláty obsahují nejvyšší počet čistých proteinů.

Jsou také jednou z nejrychleji stravitelných bílkovinných látek. Hydrolyzáty jsou také snadno a rychle stravitelné, jsou výsledkem hydrolýzy bílkovin. Proteinový koncentrát obsahuje asi 70 procent bílkovin, ale vstřebává se mnohem pomaleji než dva výše zmíněné. Tento produkt obsahuje mnoho aminokyselin a je také o něco levnější než proteinové izoláty.

Jak fungují proteinové doplňky?

Proteinový doplněk je doplněk stravy využívaný především sportovci, který je každodenním doplňkem stravy a nenahraditelným produktem, který poskytuje správné množství bílkovin potřebné pro fyzicky aktivní lidi. Úkolem proteinových doplňků je dodat tělu cenné aminokyseliny.

Jejich přiměřeně zvýšené množství podporuje anabolické procesy, tedy takové, které mají za následek rozvoj svalů.Přísun aminokyselin také brzdí katabolické procesy, které jsou zodpovědné za odbourávání svalových vláken.Protein obsažený v živinách má pozitivní vliv především na regenerační procesy který by měl proběhnout bezprostředně po cvičení.

Je však třeba připomenout pravidla, podle kterých lidské tělo absorbuje bílkoviny – je to pouze 50 gramů za 3 hodiny. Proto se vyplatí užívat doplňky třikrát denně v různou dobu, aby bylo možné do těla dodat správné množství. Po těžkém jídle byste neměli jíst živiny. Vyplatí se také konzumovat živiny po tréninku.