Výcvik

Jak správně cvičit?

Rozhodnutí o pravidelném cvičení je velmi dobré rozhodnutí, ale je důležité se dobře připravit, a co je důležitější, být pravidelný. Aby cvičení měla správné výsledky, je třeba pamatovat na správné provedení. Pokud nemáme zkušenosti, vyplatí se zeptat zkušených trenérů.

Najdeme je v tělocvičnách, jejich pomoc můžeme využít v rámci zakoupeného předplatného. Určitě vám prozradí, jak správně cvičit a jak správně používat konkrétní sportovní náčiní. Sportovci, aby si doplnili trénink, tomu přizpůsobí i jídelníček. konkrétní jídelníček se stanoví na základě zkušeností trenéra a dietologa.

Strava by měla obsahovat především maximum složek jako jsou bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerály. Sportovci často sahají po proteinových, sacharidových nebo směsných suplementech – podporují regeneraci svalů a hladinu specifických složek v těle. Kromě toho pravidelně používané doplňky tohoto typu podporují rozvoj svalů.

Předtréninková protahovací cvičení

Mnoho lidí zapomíná na důležitost účinného zahřátí před tréninkem. Nezahřáté svaly jsou primárně vystaveny mechanickému poškození a zranění. To je způsobeno jejich sníženou rozšiřitelností. Aby trénink neskončil zraněním, vyplatí se udělat pár jednoduchých cviků – zmiňují to nejen profesionální sportovci, ale i trenéři posiloven.

Které protahovací cviky jsou nejlepší?
Vyplatí se udělat pár ohybů, zhoupnout se a zkontrolovat, zda se při ohýbání můžeme dotknout prsty podlahy, aniž bychom pokrčili kolena. Vhodná může být i série oblíbených kliků.

Co je dobré si zapamatovat před tréninkem?
Pokud jsme v procesu budování svalové hmoty, bude nutné konzumovat koktejl složený z mléka nebo jiného proteinového nápoje a sacharidového nebo proteinového doplňku. Takové produkty účinně podporují budování a regeneraci svalů po cvičení. Suplementy nakoupíme ve sportovních obchodech i v posilovnách.

Principy hydratace těla při cvičení

Lidské tělo se skládá z asi 60 % vody, což je více než polovina tělesné hmotnosti. Z toho vyplývá, že každý z nás má v sobě 38-45 litrů vody, která se nachází v každé buňce těla. Právě díky ní můžeme udržovat stálou tělesnou teplotu. Voda zvlhčuje pokožku a umožňuje transport živin a odpadních látek. Průměrný člověk spotřebuje asi 2-3 litry vody denně, vyloučí ji vzduchem, močí a potem.

Pokud jsme fyzicky aktivní, je na místě připomenout, že před zahájením tréninku je nejlepší hydratovat tělo a během cvičení by se voda měla doplňovat každých 20 minut.

Neexistuje však jediné pravidlo, které bude fungovat pro každý typ tréninku a pro každého člověka. Je však třeba připomenout, že čím intenzivnější je námaha, tím častěji byste měli hydratovat. Kromě vody na doplnění tekutin jsou pro sportovce skvělé i specializované nápoje, které obsahují elektrolyty a sacharidy.