Na trhu jsou k dostání různé druhy doplňků pro sportovce, které doplní minerály a vitamíny v těle, zlepšují jeho výkonnost a vytrvalost nebo způsobují nárůst svalové hmoty.
Na webových stránkách a ve specializovaných prodejnách s nabídkou doplňků pro sportovce najdeme široký výběr tohoto typu produktů. Než však začnete s jejich užíváním, měli byste vzít v úvahu skutečnost, že doplňky nepůsobí na tělo stejně jako léky, a proto byste měli být při jejich užívání opatrní a střídmí.
Stojí za to připomenout, že doplňky jsou chemické látky, které kromě zamýšleného účinku mohou způsobit i vedlejší účinky. Navíc, pokud při suplementaci užíváme i léky, mohou tyto přípravky při vzájemném míchání vyvolat nežádoucí účinky, tedy oslabení účinku léku nebo alergické reakce. Kvůli těmto faktorům byste si před zahájením užívání vybraného doplňku měli pečlivě přečíst informace obsažené na obalech a letácích produktů.
Vitamíny B v suplementaci
Intenzivní vytrvalostní nebo silový trénink vyžaduje doplňování mnoha vitamínů, vody a mikroprvků, které se spolu s potem dostávají z těla ven. Jedním z nejdůležitějších vitamínů jsou ty ze skupiny B, a to: B1, B2, B3, B5, B6 a B12 (spolu s kyselinou listovou). První tři jsou zodpovědné za metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin ve stravě.
Navíc napomáhají regeneraci těla po tréninku a budování svalové hmoty. Vitamin B5, nazývaný kyselina pantotenová, je nezbytný pro správnou tvorbu glukózy a ovlivňuje správné fungování imunitního systému. Další vitamín podporuje metabolismus a podporuje nervový systém.
B12 zase spolu s kyselinou listovou podporují stavbu bílkovin a DNA a podílejí se na tvorbě erytrocytů v kostní dřeni. Každý z těchto vitamínů má mnohem více funkcí, než je zde uvedeno. V našem těle jsou nezbytné, proto se vyplatí jejich stav občas zkontrolovat a nedostatky doplnit. Totéž platí pro ostatní vitamíny a minerály.
Formy doplňků a živin
Na trhu je mnoho doplňků a živin s různými funkcemi. Některé budují svaly, jiné přispívají k lepšímu spalování tuků. A co jejich forma? co je nejlepší? V současné době existují hydrolyzáty, izoláty, koncentrát, kasein, sójový protein, izolát mléčné bílkoviny a vaječný albumin. Jejich ceny se výrazně liší a nejdražší z nich stojí i několik set zlotých.
Než se vrhneme do hluboké vody, stojí za to si přečíst, jak se liší, jaká je jejich vstřebatelnost, jakou formu a jaké mají vlastnosti. Pokud nepraktikujeme intenzivní cvičení nebo silové sporty a nechceme vypadat jako kulturisté, není třeba přeplácet. Hydrolyzát je považován za nejlepší a nejdražší protein.
Následuje mnohem levnější izolát. Lidem, kteří provozují méně náročné sporty, je doporučován kasein a koncentrát a také mléčný a vaječný proteinový izolát. Nejméně stravitelný a nejvíce kritizovaný je sójový protein, který tělu spíše škodí, než pomáhá. Vyplatí se seznámit se s názory uživatelů živin, abyste si vybrali ten nejlepší pro sebe.