Doplňky

Které aminokyseliny budou nejlepší?

Podle účelu tréninku bychom měli volit doplňky. Například lidé, kteří se starají o působivé svaly, by měli začít užívat více BCAA.

Tyto aminokyseliny blokují katabolické reakce, tedy takové, které přímo rozkládají bílkoviny ve svalech. Výsledkem je, že během intenzivního tréninku tkáň roste a roste na síle a nepodléhá destrukci.

Bílkoviny nebo živiny Jídlo obsahuje hodně bílkovin – bohužel, abychom je mohli poskytnout, musí naše tělo nejprve spálit dostupné bílkoviny. Zabere to spoustu času – podobně u proteinových doplňků není potřeba trávit drahocenné minuty spalováním.

Vlastnosti živin. Proteinové doplňky se nemusí trávit, takže je tělo mnohem rychleji vstřebá a může je využít při tréninku. Je třeba zdůraznit, že pro sportovce je důležitá především délka působení.Pokud vedete méně aktivní nebo umírněný životní styl, budou pro vás investice do speciálních živin jen vyhozené peníze. Proteiny z rostlinné a živočišné stravy by vám měly být v pořádku.

Aminokyseliny BCAA

Oblíbené aminokyseliny BCAA mají rozvětvené řetězce, což je rozhodně odlišuje od ostatních typů živin. Působí anabolicky, díky čemuž stimulují tvorbu anabolických hormonů v těle, tedy inzulinu a růstového hormonu. Aminokyseliny BCAA patří do skupiny exogenních – to znamená, že si je nelze vyrobit přirozenými procesy v lidském těle a je nutné je získávat zvenčí, z potravy.

Aminokyseliny BCAA – mezi aminokyseliny BCAA patří tři: leucin, isoleucin a valin. Od ostatních se odlišují tím, že je svaly mohou využívat přímo, nemusí se metabolizovat v játrech.

Jednotlivé druhy – Leucin je nejdůležitější a rozhodující ze skupiny tří aminokyselin. Je ketogenní, a když ho má tělo vysoké hladiny, buňky dostanou signál: „Je dost bílkovin, aby se vytvořilo více svalů.“ Isoleucin je jednou ze složek svalových bílkovin. Primárně je zodpovědný za hladinu cukru v krvi a může nás stimulovat k většímu cvičení, a to jak psychicky, tak fyzicky.

Užívání BCAA aminokyselin ve formě suplementu

Defekty v aminokyselinách BCAA nelze dopustit – pokud budou chybět, zvýší se intenzita katabolických procesů. Klíčovým úkolem každého sportovce je dbát na vhodnou intenzitu této složky. BCAA je třeba brát opatrně a dbát na správné proporce. Pokud jich sníme příliš mnoho, rozloží se na glukózu, což přispěje k vytvoření další zátěže – močoviny.

Jaké proporce? Aminokyseliny dělíme na tři složky a přijímáme je v poměru: leucin (1,1), isoleucin (0,7) a valin (0,8). Neměli byste užívat více než 5-20 g doplňku denně a ne více než 3-6 g najednou.

proč to stojí za to? Hodně se mluví o BCAA a jejich vlastnostech. Většina lidí, kteří začínají se sportem a suplementací, se může divit, proč jsou BCAA klíčové. V první řadě mají anabolický účinek, dokážou stimulovat zvýšenou produkci růstového hormonu, dodávají nám větší efektivitu a vytrvalost, umožňují intenzivnější tréninky.