Doplňky

Živiny a bezpečnost

Mnoho lidí, kteří své dobrodružství se silovým tréninkem a potažmo s živinami teprve začínají, si pravděpodobně klade otázku, zda je užívání tohoto typu preparátů pro tělo bezpečné. Pokusíme se rozptýlit pochybnosti, protože takové doplňky jsou nejen bezpečné, ale také velmi důležité ve stravě kulturistů.

Nejprve začněme tím, že sportovní výživa není široce kritizována, ba dokonce není zakázaným dopingem. Jsou to stejné vitamíny a další živiny, které jsou nezbytné pro správný vývoj svalů a regeneraci unaveného těla. Toto množství vitamínů navíc nebudeme schopni získat každodenní stravou. To je důležité zejména v případě bílkovin, bez kterých nevybudujeme svalovou hmotu, přičemž kulturista potřebuje celé 2 g této složky na kilogram tělesné hmotnosti.

Každý kondicionér má svá vlastní doporučení výrobce. Dokud je budeme dodržovat, tyto přípravky se neukážou jako škodlivé. Nezapomeňte věnovat pozornost tomu, kdy daný přípravek použít – před, během nebo po tréninku. Je to velmi důležité.

Umění vybrat si kondicionér

Na trhu je k dostání velké množství sportovní výživy. Pro začátečníky je těžké vybrat ten, který se může ukázat jako nejlepší. Vyplatí se vědět, na co si dát pozor – nejen co nejlépe podpořit své tělo k nabrání svalové hmoty, ale také si neuškodit a zároveň se netrápit něčím, co je nám nepříjemné.

Přestože nejvýnosnější jsou velká balení práškových doplňků, i několik kilogramů, nevyplatí se začínat s takovým množstvím. Pokud výrobek z nějakého důvodu nesplňuje očekávání, budete s ním muset buď dlouho bojovat, nebo ho vyhodit. Proto je nejlepší začít s id vzorků. Stačí si je vyžádat v obchodech, které nabízejí sportovní výživu. Pokud je však nikde neseženeme, začněme s co nejmenším balením.

Za druhé si zkontrolujme složení přípravků. Pamatujte, že se nepočítají pouze bílkoviny, ale i další prvky podporující trénink, např. kofein, glutamin a kreatin. Pokud chceme něco konzumovat samostatně (např. kreatin), zvolte proteinový doplněk, který ho bude mít co nejméně – abychom nepřekračovali doporučené dávky, protože nadbytek může být škodlivější než nedostatek.

Co najdeme v doplňcích

V každém obchodě s artikly pro sportovce najdete široký výběr doplňků, zvláště doporučených pro kulturisty. Jejich složení závisí na výrobci a typu kondicionéru. Existuje však několik přísad, které lze nalézt téměř ve všech v různých poměrech. Zde jsou.

V první řadě rozlišujeme proteinové a protein-sacharidové doplňky (gainery). Jak vidíte, hlavní složkou jsou bílkoviny a v některých případech také sacharidy. První ze složek je základním stavebním kamenem svalů, podílí se tedy na jejich intenzivním a bezpečném růstu. Sacharidy zase regenerují tělo vyčerpané tréninkem a také velká dávka energie.

Živiny ale nejsou jen bílkoviny a sacharidy. Dále je to celá řada vitamínů a dalších velmi důležitých živin vč. kreatin a L-arginin, které podporují působení bílkovin a chrání před poškozením a regenerují svaly, dále kofein a další látky, které sportovci přirozeně dodávají energii.